Co to są powłoki galwaniczne?
Powłoka galwaniczna to zewnętrzna warstwa metalu pokrywająca powierzchnię elementu. Powstaje w procesie galwanizacji (a dokładniej galwanostegii), który polega na tworzeniu powłok metodą elektrolityczną, najczęściej na wyrobach metalowych.
Powłoki galwaniczne powstają z różnych rodzajów metali, najczęściej cynku, miedzi, niklu, chromu, a także cyny, srebra czy złota. Mogą być nakładane powłoki wielowarstwowe lub jednowarstwowe, w zależności od funkcji i specyfiki zastosowanej powłoki oraz przeznaczenia pokrywanego elementu. Pod tym kątem powłoki możemy podzielić na: ochronne (zabezpieczanie przed korozją), dekoracyjne (w tym również ochronno-dekoracyjne) oraz techniczne. W przypadku ostatniego rodzaju, mamy do czynienia z nadawaniem przedmiotowi odpowiednich właściwości fizycznych lub technologicznych, np. podwyższone przewodnictwo elektryczne, odporność na ścieranie, zabezpieczanie elementu na czas obróbki itd.
Metoda nanoszenia powłok galwanicznych
Aby element mógł zostać pokryty powłoką galwaniczną, musi zostać odpowiednio przygotowany. Polega to na dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu elementów oraz na usunięciu z ich powierzchni warstwy tlenków. Po tym procesie wyroby zostają poddane obróbce galwanicznej: kąpiel zawierająca roztwór elektrolityczny z jonami metalu powłokowego jest poddawana działaniu prądu stałego. Pod wpływem wytwarzanego prądu stałego, następuje przemieszczanie się jonów w kierunku galwanizowanego elementu, który stanowi katodę. Cząsteczki metalu lub stopu, z którego ma powstać powłoka, osiadają i integrują się z powierzchnią przedmiotu. W ten sposób powstaje cienka warstwa o określonych właściwościach, trwale przylegająca do powierzchni. W zależności od gabarytów wyrobów stosuje się metodę zawieszkową (dla większych detali) oraz metodę bębnową (dla drobnicy: śruby, nity, gwoździe). W nowoczesnych zakładach produkcyjnych prace realizowane są z zastosowaniem specjalnych linii technologicznych, obejmujących specjalne wanny, suszarki i urządzenia pomocnicze. W ten sposób wszystkie czynności mogą być przeprowadzone w sposób automatyczny i jedynie nadzorowany przez człowieka.
Jakie funkcje spełniają różne powłoki galwaniczne? Przeczytaj na naszym blogu